Prowadzenie projektów i realizacja serwisów internetowych

WordPress – co to w ogóle jest?

WordPress - System zarządzania treścią.

Jakby klasycznemu Kowalskiemu powiedzieć, że WordPress jest systemem zarządzania treścią (ang. CMS – Content Management System) opartym na szablonach, to klasyczny Kowalski zaraz zapytałby, co to jest system zarządzania treścią i na czym polega. Przytaczając definicję samych twórców oprogramowania WordPress to:

Nowoczesna, semantyczna, osobista platforma publikacyjna, koncentrująca się na estetyce, zgodności z internetowymi standardami i użyteczności. WordPress jest zarówno wolny (od słowa „wolność”), jak i darmowy.

Prościej rzecz ujmując, WordPress jest tym, czego używasz, kiedy chcesz pracować, korzystając z oprogramowania blogowego zamiast z nim walczyć.

Czy jednak każdy z was, dzięki tej definicji, pojął znaczenie systemu zarządzania treścią? Starając się uprościć najbardziej jak to możliwe: WordPress jest oprogramowaniem umożliwiającym tworzenie i zarządzanie treścią strony internetowej bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania. Oznacza to, że wspomniany wcześniej klasyczny Kowalski, posiadający umiejętność posługiwania się komputerem, jest w stanie założyć swoją własną stronę internetową (na przykład blog), bez potrzeby zatrudniania programisty.

Używając WordPressa każdy użytkownik Internetu może bez dodatkowych kosztów posiadać własną stronę www.

Interfejs systemu WordPress

Wordpress strona główna.
Strona główna WordPressa, wyświetlana tuż po zalogowaniu do systemu.

Sam interfejs (wygląd programu) jest bardzo prosty i intuicyjny. Oprogramowanie składa się z dwóch części:

 • Część pierwsza — nawigacyjna — służy do poruszania się po systemie. Umieszczono w niej takie odnośniki jak dodawanie wpisów i multimediów, przeglądanie komentarzy, zmiany wyglądu i ustawień strony, oraz zarządzanie rozszerzeniami systemu.
 • Część druga — treści — służy do wyświetlenia zawartości wybranej z części nawigacyjnej strony. W tym elemencie dodaje się nowe artykuły, zarządza multimediami, czy też usuwa niechciane komentarze.
WordPress - dodawanie wpisu
Dodawanie nowego artykułu do WordPressa.

WordPress jest oprogramowaniem wielojęzycznym, obsługującym kilkadziesiąt różnych krajów na całym świecie (pełna lista krajów i dostępnych wersji językowych WordPressa).

Licencja użytkownika

WordPress - licencja wolnego oprogramowania GPL.
WordPress jest oprogramowaniem całkowicie darmowym opartym na licencji GPLv2.

WordPress jest oprogramowaniem całkowicie darmowym, opartym na licencji GPLv2 (licencja wolnego i otwartego oprogramowania). Licencja gwarantuje wolność uruchamiania oprogramowania w dowolnym celu, oraz wolność jego modyfikacji i rozpowszechniania. W skrócie: użytkownik może korzystać z systemu tak, jak mu się tylko podoba.

Źródło: https://pl.wordpress.org/about/license/

Historia systemu

Sama idea WordPressa powstała w 2001 roku, kiedy to powstał zalążek (prekursor) znanego dziś użytkownikom programu pod nazwą b2 cafelog wydanego przez Michel Valdrighi.  Następnie w 2003 roku oprogramowanie b2 zostało rozwinięte przez Matt MullenwegMike Litte do pierwszej, oficjalnej wersji o nazwie: WordPress. Od tamtej chwili rozpoczął się gwałtowny rozwój oprogramowania. Z każdym kolejnym rokiem CMS zyskiwał nowych zwolenników. Dziś (12-09-2014) doczekano się już wersji o wdzięcznej nazwie „Benny” (wersja 4.0), która na całym świecie zyskała już miliony zwolenników.

Od autora: Na dzień 24-01-2021 obowiązująca wersja WordPressa to 5.6 o nazwie „Simone”.

Język programowania

Całe oprogramowanie, jak i wszystkie dostępne dla niego dodatki, bazują na języku PHP oraz serwerze bazodanowym MySQL. Do wyświetlania strony internetowej, system wykorzystuje znaczniki HTML i arkusze stylów CSS. Dodatkowo oprogramowanie umożliwia korzystanie z języka JavaScript oraz napisanych w nim bibliotek (np. jQuery).

Przeczytaj również: .

← Poprzedni artykuł

Następny artykuł →

Komentarze: 7

 1. Jarek

  Jarek

  18 października 2014 o 17:49

  Jakby twórca mojej pierwszej firmowej strony internetowej wytłumaczył mi tak jak ty, czym jest system zarządzania treścią byłoby mi dużo łatwiej. Cytując twórce mojej strony:

  Ja: Panie Adaminie czym jest system zarządzania treścią?
  Przedstawiciel: System zarządzania treścią jest systemem, który umożliwia zarządzanie treścią na stronie.

  Po tej odpowiedzi, odechciało mi się więcej pytań. W skrócie system zarządzania treścią jest systemem zarządzania treścią.Tyle to sam wiedziałem bez jego pomocy. Inteligencja niektórych nie zna granic.

  Zaznaczam, że za moich czasów takie rozwiązanie nie było, aż tak popularne jak teraz.

  Odpowiedz
  • Kamil

   Kamil

   20 października 2014 o 13:15

   I ty takiej osobie powierzyłeś tworzenie swojej strony internetowej?

  • Aśka

   Aśka

   2 listopada 2014 o 20:03

   Pewnie strona była pisana na kratce papieru, a CMS polegał na wymazaniu gumką.

  • XXjr

   XXjr

   13 grudnia 2014 o 12:55

   Nabijacie się z ludzi, którzy się nie znają. Gdyby koleś wiedział, z kim ma do czynienia, pewnie zatrudniłby inną osobę.

  • jasiek

   jasiek

   1 września 2017 o 21:46

   Jarku zatrudniłeś człowieka do stworzenia strony czy konsultanta do tłumaczenia technologii ?
   Odpowiedź była bardzo jasna pytanie jest na tyle skomplikowane, że wymaga odpowiedniej gaży.
   U rzeźnika też się chcesz uczyć jak się macha toporem czy kupujesz żeberka ?
   Idź do sklepu mięsnego i zadaj tak głupie pytanie „jak się kroi szynkę”.

   Chcesz się dowiedzieć jak działa i czym jest CMS to spędź kilka dni na czytaniu.

  • Marek

   Marek

   2 września 2017 o 08:29

   Wydaje mi się, że skoro zatrudnia się profesjonalistę, to profesjonalista powinien umieć wytłumaczyć czym jest CMS. Zakładam, że p. Jarek skoro go zatrudnił, to musiał byś specjalistą w swojej dziedzinie. Mam nadzieję tylko, że serwis, który zrobił był profesjonalny… sami wiecie co mówią o nadziei… matką głupich.

 2. Gość

  Gość

  9 lipca 2018 o 10:26

  Hej, chciałem podziękować za świetny artykuł. Bardzo mi pomógł w zrozumieniu tego czym jest WordPress i podjęcia dalszych decyzji.

  Odpowiedz

Komentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Służyć będzie tylko i wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie lub komentarz. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *.