Implementacja serwisów internetowych

Ranking CMS Maj 2015 – popularność systemów zarządzania treścią w Internecie

Ranking CMS 2015

Przedstawione statystyki dotyczą rankingu najczęściej używanych systemów zarządzania treścią w Internecie (ranking CMS). Poniższy wykres przedstawia procentowy udział poszczególnych systemów CMS na rynku światowym na dzień 18 maja 2015 roku.

Wykres CMS-y maj 2015.
Statystyka najpopularniejszych systemów zarządzania treścią w maju 2015 roku.
[źródło: http://trends.builtwith.com, opracowanie własne]

Ranking CMS Maj 2015

Najbardziej popularnym systemem zarządzania treścią jest WordPress, którego silnik został statystycznie wykorzystany na co drugiej stronie internetowej (48,07%). Drugie miejsce zajął, również popularny w Polsce, system Joomla!, który z wynikiem 9,36% przekonuje do siebie średnio, co dziesiątego właściciela serwisu internetowego. Na dalszych miejscach klasyfikują się: Drupal (2,49%), Blogger (1,95%) oraz DNN Software (0,40%).

Tabela 1. Procentowy udział poszczególnych systemów CMS w Internecie.
Nazwa systemu zarządzania treścią Procentowy udział w rynku
WordPress 48,07%
Joomla! 9,36%
Drupal 2,49%
Blogger 1,95%
DNN Software 0,40%
ExpressionEngine 0,20%
vBulletin 0,12%
iAPPS 0,04%
Adobe CQ 0,03%
Ektron 0,02%

Silnik WordPress okazał się najbardziej uniwersalnym i wartym przeanalizowania systemem zarządzania treścią w Internecie. Uzyskany wynik sugeruje nie tylko o wysokiej jakości produktu, ale również o dostępnym szerokim wsparciu innych użytkowników, którzy zdobyli już doświadczenie w obsłudze tego oprogramowania.

Ranking CMS 2015 wykres.
Porównanie najbardziej popularnych systemów zarządzania treścią pod względem ilości zainstalowanych instancji.

← Poprzedni artykuł

Następny artykuł →

Komentarze: 5

 1. Ania

  Ania

  19 maja 2015 o 18:35

  Wow, nawet nie wiedziałam, że WordPress ma taką przewagę nad konkurencją.
  Głupio zrobiłam ucząc się tylko Joomli!. Teraz mi się już nie chce, a tak to miałabym WordPressa z głowy. Najbardziej jednak zaskakuje mnie wynik Drupala i Bloggera. Sądziłam, że osiągną chociaż wynik około 10%.

  Odpowiedz
 2. Adam

  Adam

  21 maja 2015 o 09:00

  Ja osobiście używam Joomli! i wcale nie czuję się gorszy. To, że WordPress jest popularniejszy, nie oznacza jeszcze, że lepszy. Joomla! zdecydowanie przewyższa go możliwymi konfiguracjami i ustawieniami. WordPress jest za bardzo uproszczony jak dla mnie.

  Odpowiedz
  • Daniel Pietrasik

   Daniel Pietrasik

   21 maja 2015 o 11:50

   Wybór odpowiedniego CMS-u zależy tylko od indywidualnych preferencji użytkownika. Prawdą jest to co napisałeś, że Joomla! zdecydowanie przewyższa WordPressa domyślnymi możliwymi konfiguracjami. WordPress w większości przypadków posiada „ukryte” ustawienia, albo takowe w ogóle nie istnieją.

   Trzeba jednak przyznać, że omawiane ustawienia nie są elementami niezbędnymi w każdym CMS-ie i są wykorzystywane tylko przez specyficzne grono użytkowników. WordPress jest CMS-em dużo bardziej uproszczonym w opcje, przez co dużo bardziej czytelniejszym i co za tym dalej idzie prostota jego nauki i użytkowania jest znacznie większa niż innych CMS-ów.

   Nie chcę tutaj faworyzować WordPressa, ani innych CMS-ów, zaznaczam jedynie, że wartość CMS-u zależy tylko od indywidualnych preferencji użytkowników.

 3. Arek

  Arek

  15 czerwca 2015 o 11:59

  WordPress rządzi! Ja tylko na nim pracuję.

  Odpowiedz
 4. Jan Kamiński

  Jan Kamiński

  16 czerwca 2015 o 12:39

  Przewagą WP – możliwość lekko stworzyć najwybredniejszy projekt internetowy.

  Odpowiedz

Komentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Służyć będzie tylko i wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie lub komentarz. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *.