Implementacja serwisów internetowych

Ranking WordPress Themes maj 2015 – popularność szablonów stron internetowych

Ranking WordPress Themes Maj 2015

Przedstawione statystyki dotyczą rankingu najczęściej używanych szablonów stron internetowych w systemie zarządzania treścią WordPress (ranking WordPress Themes). Poniższy wykres przedstawia procentowy udział poszczególnych szablonów WordPressa na całym świecie, na dzień 18 maja 2015 roku.

Porównanie szablonów CMS WordPress.
Statystyka najpopularniejszych szablonów systemu zarządzania treścią WordPress w maju 2015 roku.
[źródło: http://trends.builtwith.com, opracowanie własne]

Ranking WordPress Themes maj 2015

Popularność szablonów w systemie WordPress w dużej mierze zależy od aktualnie ustawionego przez twórców domyślnego motywu. Programiści i administratorzy bazują często na oryginalnym (domyślnym) szablonie, modyfikując go i dostosowując do własnych potrzeb i wymagań.

Aktualnie domyślnym szablonem w systemie WordPress jest Twenty Fifteen. Jest on jednakże na tyle nowym motywem, że nie zdążył jeszcze znaleźć się w czołówce najpopularniejszych szablonów (data wprowadzenia 18 grudnia 2014 roku). Za to jego poprzednik Twenty Fourteen będąc już na rynku ponad 17 miesięcy (data wprowadzenia 12 grudnia 2013 roku) zyskał tysiące zwolenników i sklasyfikował się na pierwszym miejscu z wynikiem 12.92% wśród wszystkich dostępnych szablonów.

Tabela 1. Procentowy udział poszczególnych szablonów CMS WordPress w Internecie.
Nazwa szablonu Procentowy udział w rynku
Twenty Fourteen 12,98%
Twenty Eleven 11,29%
Twenty Twelve 11,06%
Twenty Ten 6,89%
WooFramework 6,34%
Avada 3,60%
Divi 3,43%
Thesis 1,89%
Canvas Theme 1,71%
Magazine 0,98%

Na niską popularność nowego szablonu wpływa zwłaszcza metodologia właścicieli stron internetowych, którzy podczas tworzenia i modernizacji swoich witryn internetowych często jedynie aktualizują starszy motyw, nie zmieniając jego silnika na nowszą i często bardziej wydajną wersję.

Ranking WordPress themes 2015 wykres.
Porównanie najbardziej popularnych szablonów WordPressa pod względem ilości zainstalowanych instancji.

Podsumowanie rankingu

Najbardziej popularnymi szablonami systemu WordPress okazały się domyślnie wbudowane motywy, zyskując w sumie niecałe 50% popularności, wśród wszystkich używanych szablonów (Twenty Fourteen 12.92%, Twenty Eleven 11,29%, Twenty Twelve 11,06%, Twenty Ten 6,89%).

Do szablonów, które nie należą do domyślnych produktów, a znalazły się w omawianym rankingu należą WooFramework 6.34%, Avada 3.60% i Divi 3.43%. Pomimo ich znacznie niższej popularności zyskały wysoką przewagę nad innymi niedomyślnymi i konkurencyjnymi produktami.

← Poprzedni artykuł

Następny artykuł →

Komentarze: 3

 1. Mateusz Ogrodnik

  Mateusz Ogrodnik

  7 lipca 2015 o 14:50

  Jest Divi, ale brakuje mi motywu, który może być rdzeniem dla praktycznie każdego serwisu o wordpressie – sam postawiłem na niż z 200 stronek, a mianowicie Be Theme naprawdę wielki kombain mający wszystko to czego potrzebuje jednak najlepsze jest pobieranie całej zawartości demo przez co nie trzeba się bawić w „zrobienie tego jak na lice demo” co często jest bardzo ciężko wykonać jak ktoś jest mało techniczny

  Odpowiedz
  • Daniel Pietrasik

   Daniel Pietrasik

   7 lipca 2015 o 15:20

   Wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Ja mam często problem z tymi „kombajnami” w momencie, gdy potrzebuję zaimplementować rozwiązanie niestandardowe, które nie jest domyślnie zaimplementowane w tego rodzaju szablonie. Muszę się sporo wczytywać, aby zrobić prostą poprawkę.

  • Kamil Martczak

   Kamil Martczak

   18 sierpnia 2016 o 19:57

   Ostatnio miałem tą nieprzyjemność pracować na szablonie opartym na Visual Composer, a to było dopiero wyzwanie. Dużo zabawy i dłubaniny. Nie polecam. Standardowe szablony mają wielki plus, są bardzo uproszczone i wystarczające, aby zrobić większość potrzebnych modyfikacji. Czego tam nie ma można zrealizować za pomocą kilku popularnych pluginów, nie trzeba kupować kombajna do skoszenia metra kwadratowego trawy.

Komentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Służyć będzie tylko i wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie lub komentarz. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *.